Transport ponadgabarytowy. Charakterystyka

2020.07.08
transport ponadgabarytowy

Duże ładunki o ponadnormatywnych wymiarach wymagają specjalnego podejścia podczas transportu. Produkty, które są ponadgabarytowe, sprawiają więcej problemu podczas ich załadunku, rozładunku i przewozu, dlatego powinno się je traktować inaczej niż normalne ładunki. Tylko profesjonalny firmy specjalizujące się w transporcie ponadgabarytowym mogą właściwie sprostać temu trudnemu zadaniu, zapewniając im właściwe bezpieczeństwo.

Kiedy można mówić, że ładunek jest ponadnormatywny?

Ładunki ponadnormatywne charakteryzują się dużymi wymiarami, które przekraczają normy określone dokładnie w nowelizacji Ustawy Prawa o ruchu drogowym z 2011 roku dla pojazdów poruszających się drogami. Tego rodzaju produkty muszą być przewożone w specjalny sposób, gwarantujący bezpieczeństwo zarówno im, jak i wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego. Ładunki, których szerokość przekracza 2,5 m, długość 16,5 m na naczepie, a 18,5 m na przyczepie, wysokość 4 m, a masa 42 tony są klasyfikowane jako ładunki ponadgabarytowe i muszą być przewożone w specjalnych warunkach. Przykładem ładunków ponadnormatywnych są między innymi: maszyny rolnicze, budowlane, części konstrukcyjne elektrowni wiatrowych, magazyny, hale, linie produkcyjne, urządzenia przemysłowe, zbiorniki, konstrukcje stalowe, przęsła mostów, wieże, a także ciężki sprzęt budowlany, górniczy czy też drogowy. Ich wymiary przekraczają określone prawnie normy przyjęte dla standardowych ładunków, są też ekstremalnie ciężkie, co dodatkowo komplikuje ich transport. Przewozu tego rodzaju ładunków nie może podjąć się każda firma świadcząca usługi transportowe, ponieważ aby móc je realizować, wymagane jest posiadanie specjalnych zezwoleń i licencji.

Na czym polega organizacja transportu ponadgabarytowego?

Transport ponadgabarytowy wiąże się z wieloma wyzwaniami, o których zazwyczaj nie myślimy. Nie każda trasa nadaje się do jego realizacji. Specyfika przewożonych ładunków sprawia, że każda trasa musi być wyznaczana z dużą precyzją i dbałością o najmniejsze detale. Podczas transportowania ładunków ponadnormatywnych napotykamy wiele przeszkód np.: ronda, wąskie drogi, wysepki, wiadukty, mosty, czy wysokie krawężniki. Optymalne zaplanowanie trasy przewozu tego typu ładunków jest kluczową kwestią, od której zależy sprawność i efektywność całej operacji. Aby móc podjąć się takiego transportu, firma świadcząca takie usługi musi najpierw wystąpić o odpowiednie pozwolenia do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W składanych tam dokumentach muszą być zawarte konkretne informacje dotyczące czasu trwania przewozu, pojazdów realizujących dany transport, dokładnej trasy przejazdu, a także tego, w jaki sposób dopasowana jest do jego potrzeb infrastruktura drogowa. Oprócz konieczności posiadania takich zezwoleń firma transportowa musi dokładnie przemyśleć i zaplanować proces logistyczny przewozu ładunków ponadgabarytowych. Związane jest to między innymi z maksymalną optymalizacją sposobu transportu takich ładunków oraz uwzględnieniem obowiązujących przepisów drogowych. Każde opóźnienie czy komplikacja przejazdu generuje dodatkowe koszty, dlatego, zanim ładunki ponadnormatywne wyruszą w trasę, musi być ona dobrze zaplanowana. Często transport ponadgabarytowy odbywa się nocą, aby nie doprowadzać do powstawania dodatkowych utrudnień w ruchu drogowym.

Dlaczego warto wybrać naszą firmę?

Nasza firma świadczy usługi transportu ponadgabarytowego od wielu lat, dlatego dysponujemy odpowiednim doświadczeniem i wiedzą niezbędną do sprawnej realizacji przewozów nietypowych ładunków. Posiadamy także wszystkie niezbędne licencje transportowe obowiązujące na terenie naszego kraju. Nasi pracownicy zajmą się zarówno załatwieniem odpowiednich zezwoleń, jak i optymalnym zaplanowaniem trasy przejazdu z uwzględnieniem wszystkich ewentualnych przeszkód na drodze. Aby móc zapewnić odpowiednią ochronę transportowanym ładunkom, mamy wykupione ubezpieczenie OC przewoźnika do kwoty 2 500 000 mln zł. Transporty tego typu realizujemy przy użyciu specjalistycznych pojazdów sprawdzonych i niezawodnych marek takich jak: Scania, Volvo czy Nooteboom, które są przystosowane do bezpiecznego przewozu dużych ładunków. Przykładamy największą wagę do terminowości i niezawodności. Decydując się na nasze usługi, mogą być Państwo pewni, że niestandardowy ładunek dojedzie bezpiecznie i bez opóźnień do miejsca docelowego.

Tagi


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/treepolska/ftp/wp-content/themes/tree/content-nasz-blog.php on line 30

Dodaj komentarz