Możliwości koparek gąsienicowych

2020.09.18
koparka gąsienicowa

Koparki gąsienicowe to specjalistyczne maszyny budowlane wyposażone w gąsienice, które umożliwiają im sprawne poruszanie się po wyboistym i nierównym terenie. Są zaprojektowane do przeprowadzania wymagających robót ziemnych. Ze względu na specyfikę swojego poruszania się nie mogą wyjeżdżać na drogi publiczne, za to doskonale sprawdzają się na placach budowy, które są najczęściej nieutwardzone, wyboiste, grząskie lub piaszczyste. W dzisiejszym wpisie przybliżymy Państwu specyfikę pracy koparek gąsienicowych i przedstawimy ich możliwości.

Do jakich zadań nadaje się koparka gąsienicowa?

Koparki gąsienicowe są najczęściej wykorzystywane na placach budów, gdzie warunki terenowe są wyjątkowo wymagające. Przemieszczanie się po grząskiej i nieutwardzonej powierzchni może być bardzo trudne albo wręcz niemożliwe dla koparek kołowych, dlatego warto zdecydować się wtedy na użycie koparki gąsienicowej. W zależności od wybranego modelu można wykonywać przy ich pomocy różne prace budowlane. Koparki gąsienicowe to nie tylko wielkie i ciężkie maszyny budowlane, ale także małe, lekkie i kompaktowe minikoparki. Najważniejsze jest dobranie właściwego sprzętu do charakteru wykonywanych zadań. Ich największą zaletą jest możliwości sprawnej pracy w każdych warunkach terenowych. Potrafią sprawnie przemieszczać się po piasku, błocie, gruzie i wybojach dzięki zastosowanemu w ich konstrukcji gąsienicowemu układowi bieżnemu. Znajdują zastosowanie przy realizacji różnorodnych procesów budowlanych na różnych etapach budowy. Można dzięki nim sprawnie i szybko nabierać urobek, a następnie przenosić go na niewielkie odległości. Nadają się do wykonywania zagłębień o różnej głębokości, transportowania urobku, a także wyrównywania terenu. Używa się ich więc między innymi do prac związanych z przygotowaniem terenu pod fundamenty czy przygotowaniem odpowiednich dołów pod budowę sztucznych zbiorników wodnych.

Czym charakteryzuje się gąsienicowy układ bieżny?

Charakterystyczne gąsienice, którym koparki tego typu zawdzięczają swoją nazwę, sprawiają, że maszyny te mogą poruszać się praktycznie po każdym terenie, gdyż ich właściwości trakcyjne są zdecydowanie lepsze od maszyn wyposażonych w tradycyjne koła. W przypadku koparek kołowych duże kamienie, doły lub grząskie błoto mogą okazać się przeszkodami nie do pokonania, za to koparki gąsienicowe bez najmniejszych problemów radzą sobie w tak trudnych warunkach. Zawdzięczają to gąsienicowemu układowi bieżnemu, dzięki któremu ich całkowity ciężar rozłożony jest równomiernie na bardzo dużą powierzchnię jezdną. Takie rozwiązanie sprawia, że zdecydowanie zwiększona jest powierzchnia styku pojazdu z podłożem, co przekłada się na zmniejszenie nacisku punktowego i poprawę przyczepności maszyny do podłoża. Dzięki temu koparki gąsienicowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane do prac przeprowadzanych na terenach bagnistych, pustynnych czy charakteryzujących się dużą niestabilnością gruntu lub wieloma pochyłościami bez obawy, że ugrzęzną lub wpadną w poślizg. To doskonałe maszyny do wykonywania wszelkich zadań specjalnych!

 

Tagi


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/treepolska/ftp/wp-content/themes/tree/content-nasz-blog.php on line 30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *