Nabycie sprzętu budowlanego – kupno czy wynajem?

2019.11.03
wypozyczenie sprzetu

Większość właścicieli firm budowlanych prędzej czy później otrzymuje zlecenie, do realizacji którego nie posiada wszystkich odpowiednich maszyn. Stają oni wtedy przed wyborem: dokupić nowy sprzęt, czy może lepiej skorzystać z wypożyczalni? Co jest lepszym rozwiązaniem? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Zakup maszyn

Maszyny budowlane są stosunkowo drogie. Firmy, które dopiero raczkują na rynku, nie mogą pozwolić sobie na nieprzemyślane wydanie kilkuset tysięcy złotych i czasami nie mają innego wyjścia, jak wynajęcie maszyny. Jednak i duzi gracze często rezygnują z zakupu. Dzieje się tak wtedy, gdy wiedzą, że danego sprzętu używają niezwykle rzadko i zakup szybko im się nie zwróci. Jeśli maszyna budowlana ma być używana przy każdym zleceniu, warto rozważyć zakup, którego cena może być porównywalna z regularnym wynajmem. Własny sprzęt budowlany zawsze jest gotowy do użycia, a właściciel firmy nie musi martwić się o jego dostępność w wypożyczalni. Rozbudowany, własny park maszyn świadczy też o prestiżu firmy.

Wynajem maszyn

Wynajem maszyn budowlanych cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród małych firm jak i wielkich koncernów. Jak już było wspomniane, to spora oszczędność w przypadku sprzętów, które nie są używane zbyt często. Zdarza się, że nawet duża firma budowlana posiada za mało koparek czy agregatów prądotwórczych, by wykonać niektóre zlecenia – wtedy musi posiłkować się wypożyczalnią. Najem, poza niższą ceną, ma jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim właścicielowi firmy odpadają koszty (również wysokie) związane z eksploatacją maszyn: ich przeglądy, serwisowanie i naprawy. Jeśli spycharka na miejscu budowy odmówi posłuszeństwa, nie musi czekać on na jej naprawę – firma wynajmująca sprzęt natychmiast dostarcza działający sprzęt, a odbiór popsutego i jego naprawa jest na jej głowie. Korzystając z wynajmu, firma budowlana ma też do dyspozycji całą gamę rożnych modeli maszyn, za każdym razem może więc dobrać sprzęt, który najlepiej sprawdzi się przy danym zadaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *