Nabycie sprzętu budowlanego – kupno czy wynajem?

2019.11.03
wypozyczenie sprzetu

Większość właścicieli firm budowlanych prędzej czy później otrzymuje zlecenie, do realizacji którego nie posiada wszystkich odpowiednich maszyn. Stają oni wtedy przed wyborem: dokupić nowy sprzęt, czy może lepiej skorzystać z wypożyczalni? Co jest lepszym rozwiązaniem? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Zakup maszyn

Maszyny budowlane są stosunkowo drogie. Firmy, które dopiero raczkują na rynku, nie mogą pozwolić sobie na nieprzemyślane wydanie kilkuset tysięcy złotych i czasami nie mają innego wyjścia, jak wynajęcie maszyny. Jednak i duzi gracze często rezygnują z zakupu. Dzieje się tak wtedy, gdy wiedzą, że danego sprzętu używają niezwykle rzadko i zakup szybko im się nie zwróci. Jeśli maszyna budowlana ma być używana przy każdym zleceniu, warto rozważyć zakup, którego cena może być porównywalna z regularnym wynajmem. Własny sprzęt budowlany zawsze jest gotowy do użycia, a właściciel firmy nie musi martwić się o jego dostępność w wypożyczalni. Rozbudowany, własny park maszyn świadczy też o prestiżu firmy.

Wynajem maszyn

Wynajem maszyn budowlanych cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród małych firm jak i wielkich koncernów. Jak już było wspomniane, to spora oszczędność w przypadku sprzętów, które nie są używane zbyt często. Zdarza się, że nawet duża firma budowlana posiada za mało koparek czy agregatów prądotwórczych, by wykonać niektóre zlecenia – wtedy musi posiłkować się wypożyczalnią. Najem, poza niższą ceną, ma jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim właścicielowi firmy odpadają koszty (również wysokie) związane z eksploatacją maszyn: ich przeglądy, serwisowanie i naprawy. Jeśli spycharka na miejscu budowy odmówi posłuszeństwa, nie musi czekać on na jej naprawę – firma wynajmująca sprzęt natychmiast dostarcza działający sprzęt, a odbiór popsutego i jego naprawa jest na jej głowie. Korzystając z wynajmu, firma budowlana ma też do dyspozycji całą gamę rożnych modeli maszyn, za każdym razem może więc dobrać sprzęt, który najlepiej sprawdzi się przy danym zadaniu.

Dodaj komentarz