Jak składować odpady budowlane?

2021.01.04
budowlane odpady

Podczas wykonywania prac budowlanych, na przykład remontów lub budowy nowych budynków, nieuniknione jest powstawanie dużych ilości odpadów. Często zdarza się tak, że zalegają one w miejscu budowy, aż do zakończenia prac. Warto jednak pozbyć się ich jak najszybciej, gdyż jeśli będą one składowane na terenie posesji, na właściciela może zostać nałożony mandat. Nie każdy jednak wie, co należy z nimi zrobić.

Czy odpady budowlane można wyrzucić?

Wiele osób zastanawiając się co zrobić z zalegającymi na posesji odpadami budowlanymi, na przykład resztkami drewna, płytek ceramicznych czy cegieł nie wie, czy może je wyrzucić do śmietnika. Według obowiązujących przepisów nie ma takiej możliwości. Odpowiednim miejscem, do którego należy oddać powstałe podczas wykonywania prac budowlanych odpady, jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Oczywiście nie każdy ma możliwość przewozu dużych ilości odpadów. W takim przypadku alternatywą jest zamówienie specjalnego kontenera. Wówczas po śmieci przyjedzie firma, która zajmuje się ich wywozem. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ ilość śmieci nie ma większego znaczenia, a dodatkowo nie trzeba się martwić o to, jak bezpiecznie je przewieźć własnym pojazdem, by przy okazji go nie ubrudzić.

Legalna utylizacja

Niezależnie od tego, czy samodzielnie przewieziemy odpady do PSZOK, czy odbierze je od nas specjalny kontener, trafią one do miejsca legalnej utylizacji. Co ciekawe, większość z nich zostanie przetworzona, więc takie działanie nie tylko chroni przed mandatem, ale także wpływa na ochronę środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że w wśród odpadów budowlanych mogą się również znaleźć materiały niebezpieczne. W miejscu utylizacji są one wyodrębniane oraz przenoszone do bezpiecznego składowania.

Wykopom, wyburzeniom i innym pracom budowanym zawsze towarzyszy powstawanie dużych ilości odpadów. Warto pamiętać, że ich odpowiednia utylizacja jest obowiązkiem właściciela posesji czy innego terenu, na którym odbywają się prace. Oddanie odpadów do PSZOK lub wezwanie kontenera to nie tylko ochrona przed mandatem, ale także przyczynienie się ochronie środowiska.

Tagi


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/treepolska/ftp/wp-content/themes/tree/content-nasz-blog.php on line 30

Dodaj komentarz