Jak powstają wykopy podstropowe?

2021.03.05
budowa metra

Przeprowadzanie wymagających prac budowlanych w ścisłej zabudowie, do których można zaliczyć m.in. realizację metra czy wielopiętrowych garaży podziemnych, z pewnością stanowi nie lada wyzwanie. Wymogiem staje się wówczas korzystanie z metod i sprzętu, które umożliwiają skrócenie czasu zajęcia terenu nad budowanym tunelem. Dodatkowo, co jest szczególnie istotne w miastach, pozwalają one na niezwłoczne odtworzenie nawierzchni ulic i przywrócenie na nich ruchu mimo dalszego postępu prowadzonych prac budowlanych. Praktyka budowlana pokazuje, że przy inwestycjach tego typu najlepiej sprawdza się tzw. metoda podstropowa. Czym jest i jak wyglądają kolejne etapy przygotowania wykopów – wyjaśnimy w dalszej części wpisu.

Czemu wykonuje się wykopy podstropowe?

Wykonanie i zabezpieczenie głębokiego wykopu w miejskiej infrastrukturze to niezwykle złożone przedsięwzięcie, wymagające doskonałej koordynacji prac. Z tego powodu już w latach 60. ubiegłego wieku do tego typu skomplikowanych inwestycji opracowano i wdrożono metodę podstropową, określaną także mianem metody stropowej. Służy ona do zminimalizowania wpływu wykonywania głębokiego wykopu na otoczenie. Dodatkowo powszechne zastosowanie metody podstropowej w miastach jest wymuszone przez bliskie sąsiedztwo zabudowań, które z łatwością mogłyby ulec uszkodzeniu – dotyczy to w szczególności obiektów zabytkowych oraz tych, które znajdują się w złym stanie technicznym.

Metoda podstropowa może być wykorzystywana nie tylko do stawiania wielokondygnacyjnych podziemi budynków, ale również do tworzenia obiektów liniowych, takich jak tunele szlakowe, miejskie tunele drogowe i kolejowe czy wspomniane na wstępie stacje metra. Kluczowym problemem przy budowie wykopów podstropowych jest jednak duża ilość produkowanych odpadów nazywanych w tym kontekście urobkiem. Jeśli mamy do czynienia z tworzeniem podziemi budynku, urobek może być wydobywany wyłącznie przy pomocy technologicznego otworu. W przypadku budowy tunelu pod metro czy kolej usuwanie urobku oraz dostarczanie materiałów odbywa się także od strony wjazdowych ramp.

Metoda wykonania wykopów podstropowych

Podstawą metody podstropowej jest stworzenie wykopu zabezpieczonego obudową w formie ściany szczelinowej. Inwestycje przeprowadzane z zastosowaniem tej metody składają się z kilku kluczowych etapów:

  1. Realizacja obwodowych ścianek szczelinowych. Mogą one pełnić funkcję docelowego elementu stawianej inwestycji, zabezpieczenia stateczności wykopu budowlanego, a także przeciwfiltracyjnej przegrody pionowej.
  2. Wykonanie podłoża pod strop „0”, a przy budowie tuneli – pod płytę stropową tunelu. Bezpośrednio na gruncie układana jest warstwa betonu, na którym przygotowuje się płytę stropową. Pozostawia się jedynie otwór technologiczny pozwalający na dalsze prace. Powinien być on zlokalizowany w takim miejscu, aby dało się ustawić w jego pobliżu koparkę i dźwig, a wywrotki miały swobodny dojazd.
  3. Wykonanie zbrojenia i betonowanie płyty stropowej. Po ukończeniu stropu tunel zostaje zasypany, a na powierzchni przywraca się pierwotny stan terenu. Jest to największa zaleta korzystania z metody podstropowej w zastępstwie wykonywania otwartego wykopu.
  4. Głębienie wykopu. Za pomocą specjalistycznego sprzętu przez przygotowany otwór technologiczny wydobywany jest urobek. Etap ten jest trudny i czasochłonny ze względu na ograniczoną wysokość roboczą, która wynika z limitowanej wysokości kondygnacji podziemnej.
  5. Wykonanie podłoża pod kolejny strop, a w przypadku tunelu – pod płytę denną. Jeśli otwór technologiczny jest duży, konieczne staje się rozparcie ścian z użyciem stalowych rozpór. Przy znacznych szerokościach wykopu należy również zadbać o tymczasowe podpory dla stropów rozpierających obudowę. Wykonuje się je na baretach lub na palach CFA posadowionych poniżej poziomu płyty dennej.

W przypadku tworzenia wykopów o większej głębokości uzasadnione jest wykonywanie tylko co drugiego stropu. Pozwala to na zastosowanie większego, a zarazem cięższego sprzętu budowlanego, który łatwiej i efektywniej będzie sobie radził z wybieraniem urobku z wnętrza wykopu. Przy wykonywaniu wykopów podstropowych należy również pamiętać o tym, aby mechaniczne wentylować wykop ze względu na obecność spalin, wytwarzanych przez pracujące pod ziemią urządzenia.

Tagi


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/treepolska/ftp/wp-content/themes/tree/content-nasz-blog.php on line 30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *