Bliska Wola zmienia oblicze

2018.01.05
Bliska Wola Tree

Od kilku lat można zaobserwować wyraźną przemianę osiedla Bliska Wola. Krajobraz tego miejsca zmienia się przez realizowane tam inwestycje mieszkaniowe. Nowe bloki “rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu”, nadając dzielnicy nowoczesny charakter. Solą w oku mieszkańców tego osiedla jest (lub w zasadzie był) “straszący wieszak na reklamy”, jak oceniało go wielu przechodniów. Mowa o słynnym wieżowcu przy skrzyżowaniu ulicy Kasprzaka i Trasy Prymasa Tysiąclecia.

Pozostałości starej Fabryki Wyrobów Precyzyjnych

Historia tego miejsca jest tymczasem dość niezwykła. W budynku przy skrzyżowaniu ulicy Kasprzaka i Trasy Prymasa Tysiąclecia działało bowiem ogromne przedsiębiorstwo – Fabryka Wyrobów Precyzyjnych im. gen. Karola Świerczewskiego, która przed II wojną światową produkowała broń na potrzeby Wojska Polskiego (między innymi stworzono tam słynny pistolet VIS). W krajobrazie warszawskiej Woli funkcjonowała natomiast od 1968 roku. Wtedy właśnie, na podstawie projektu Bożeny i Waldemara Hinców, wybudowano wysokie gmachy przy ul. Kasprzaka, a przed budynkami stanęło popiersie Gustawa Zemły – polskiego artysty rzeźbiarza. Ponadto, fabryka była znana z charakterystycznej wieży ciśnień, znajdującej się na jej terenie.

Kiepskie czasy dla Fabryki Wyrobów Precyzyjnych

Po 2000 r. nastąpiło znaczne rozdrobnienie przedsiębiorstwa, które finalnie doprowadziło do jego upadku. Swoisty symbol dawnej świetności tej placówki zachował się jedynie w postaci znaku towarowego “VIS”. Od czasu likwidacji spółki budynki położone przy skrzyżowaniu ulicy Kasprzaka i Trasy Prymasa Tysiąclecia mocno podupadły i przestały pasować do nowoczesnej wizji osiedla Bliska Wola, stąd konieczna okazała się rozbiórka poszczególnych budynków, tworzących niegdyś kompleks fabryki. Wokół tego tematu powstało wiele kontrowersji. Przez długi czas toczyły się dyskusje, związane z zabytkową (przynajmniej zdaniem miłośników tej budowli) wieżą ciśnień. Finalnie ten obiekt doczeka się renowacji. Pozostała część fabryki zostanie natomiast rozebrana.

Rozbiórka budynków “Świerczewskiego”

30 grudnia ubiegłego roku ruszyła rozbiórka jednego z najbardziej charakterystycznych budynków kompleksu fabryki. Grupa Tree zajęła się bowiem budynkiem, położonym tuż przy skrzyżowaniu ulicy Kasprzaka i Trasy Prymasa Tysiąclecia. Roboty wyburzeniowe nie były łatwe z uwagi na wysokość i konstrukcję budynku. Do prac wykorzystano między innymi jedną z największych maszyn rozbiórkowych w Polsce – CAT 385C UHD – posiadającą wyburzeniowe ramię o zasięgu aż 42 metrów, zdolnej do rozbiórki obiektów o konstrukcji nie tylko żelbetowej czy murowanej, ale również stalowej. Dodatkowo sprzęt jest wyposażony w specjalne gryzaki, które ułatwiają kruszenie betonu. W kontekście rozbiórki budynku, należącego kiedyś do Fabryki Wyrobów Precyzyjnych, warto również wspomnieć, że roboty wyburzeniowe wymagały także użycia specjalnych nożyc do cięcia stali przy rozbieraniu szybu. Grupa Tree niezwykle szybko uporała się z tą trudną konstrukcją – jest to nasz kolejny sukces. Obecnie do rozbiórki pozostały już tylko piwnice i fundamenty.

Dodaj komentarz