Bezpieczeństwo przy wyburzeniach domów

2019.05.05
rozbiórka domu koparka grupa tree

Często zdarza się, że na zakupionym po okazyjnej cenie terenie stoi stara, nierozebrana konstrukcja budowlana, której trzeba się pozbyć. W takich przypadkach konieczne będzie zlecenie rozbiórki. Jednak tego rodzaju destrukcyjne roboty niosą za sobą wiele zagrożeń. Mając to na uwadze, wszyscy pracownicy oraz osoby przebywające na terenie rozbiórki, muszą stosować się do przepisów BHP oraz pamiętać o kilku ważnych zasadach jeszcze przed rozpoczęciem wyburzania.  

Potencjalne zagrożenia przy rozbiórce

Wyburzanie budynku to poważne przedsięwzięcie. W przypadku niewłaściwego wykonania można być narażonym na:

  • upadek z wysokości,
  • uszkodzenia głowy,
  • uszkodzenia kończyn,
  • podrażnienie błon śluzowych.

Właśnie dlatego ten rodzaj czynności lepiej zlecić profesjonalnej firmie, takiej jak Grupa Tree. Wówczas masz pewność, że prace rozbiórkowe będą przeprowadzone z najwyższą starannością i przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa.

Odpowiednie warunki atmosferyczne

Trzeba mieć na uwadze, by prac rozbiórkowych nie wykonywać przy silnym wietrze, osiągającym wartość powyżej 10 m/s. Jeśli się do tego nie zastosujesz, budynek może niespodziewanie zawalić się na Ciebie i Twoich współpracowników. Trzeba również upewnić się, czy w tak niebezpiecznych warunkach pracownicy nie przebywają na niższych kondygnacjach, ponieważ w razie ewentualnych obsunięć, mogą na tym ucierpieć. Zabrania się również podkopywania i podcinania ścian.

Regularne usuwanie gruzu

Oprócz pracy w odpowiednich warunkach atmosferycznych, trzeba także zadbać o regularne usuwanie gruzu z dachów lub stropów pięter przy wykorzystaniu rynien stropowych.
W innym przypadku może dojść do zawalenia się kondygnacji.

Jak przygotować się do wyburzania?

Prace rozbiórkowe budynku wymagają uzyskania pozwolenia. Nie dotyczy to obiektów:

  • wysokości poniżej 8 m, jeżeli znajdują się w odległości od granicy działki mniejszej niż połowa ich wysokości;
  • które nie są wpisane do rejestru zabytków;
  • w przypadku których nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

Na miejscu rozbiórki powinny się znajdować pozwolenie dotyczące prowadzenia prac, program ich wykonywania oraz dziennik robót.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań o charakterze rozbiórkowym, należy odłączyć budynek od wszystkich sieci przesyłowych (elektrycznej, wodociągowej, gazowej, cieplnej itd.). Oprócz tego, każdy z przebywających w miejscu rozbiórki musi wiedzieć kiedy i który z elementów będzie rozbierany.

 

Dodaj komentarz