Rozbiórka warszawskiej Rotundy

2018.03.03
rotunda tree

Jedną z realizacji, która wzbudziła z pewnością niemałe zainteresowanie opinii publicznej jest rozbiórka warszawskiej Rotundy. Zlecenie to było wyzwaniem nie tylko od strony logistycznej, ale również z uwagi na fakt, że budynek ten jest prawdziwym symbolem Warszawy. Rotunda, znajdująca się przy ulicy Marszałkowskiej 100/102, była bowiem nieodłącznym elementem krajobrazu centrum miasta od 1966 r. Projekt Zbigniewa Karpińskiego był wówczas jednym z najbardziej innowacyjnych budynków. Połączenie stalowej konstrukcji ze szklaną elewacją, a do tego stworzenie budynku na planie koła, i słynna “czapka generalska”, czyli charakterystyczny, ząbkowany dach sprawiło, że uzyskał on miano najnowocześniejszego.

Pechowe losy warszawskiej Rotundy

Los jednak nie oszczędzał Rotundy. W 1979 roku została ona częściowo zniszczona w wyniku wybuchu gazu. Specjaliści stwierdzili, że poziom zniszczeń należy ocenić na ok. 70%. Chociaż budynek został szybko odbudowany, nie da się ukryć, że wypadek znacząco nadszarpnął jego konstrukcję i nieco zmienił charakter poprzez różnego rodzaju modyfikacje. Przez 38 lat Rotunda nie doczekała się remontu. Współcześnie budynek poddano co prawda drobnym zabiegom modernizacyjnym, ale finalnie uznano je za nieudane. Dodatkowo budynek przestał spełniać aktualnie obowiązujące normy techniczne i przeciwpożarowe. Właśnie dlatego podjęto decyzję o rozbiórce jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy i Rotunda w 2017 r. zniknęła z ulicy Marszałkowskiej.

Specyfika prac rozbiórkowych

Roboty wyburzeniowe w obrębie warszawskiej Rotundy nie należały do łatwych z uwagi na konieczność użycia ciężkiego sprzętu w samym centrum miasta. Transport maszyn i urządzeń odbywał się w nocy. Dodatkowo należało wykonać szereg zabezpieczeń chroniących pieszych poruszających się w pobliżu wyznaczonych stref niebezpiecznych. Roboty wyburzeniowe zostały przy tym podzielone na kilka etapów pozwalających na rozbiórkę oraz demontaż zróżnicowanej konstrukcji budynku a także wyposażenia obiektu specjalnego przeznaczenia. Warto przypomnieć bowiem, że Rotunda stanowiła siedzibę Banku. Rozbiórka rozpoczęła się zgodnie z projektem obejmującym ręczny demontaż elementów wyposażenia oraz demontaż konstrukcji stalowej przy użyciu dźwigu. W toku prac okazało się jednak, że konstrukcja stalowa zadaszenia Rotundy jest oryginalna i na pewien czas należało zawiesić prace, oczekując na decyzję konserwatora zabytków. Ostatecznie wznowiono prace, które po usunięciu szkieletu, były już realizowane przez koparki gąsienicowe wyposażone w narzędzia wyburzeniowe. Drugi etap prac prowadzony był w połączeniu z wykopem pod nowy obiekt i obejmował rozbiórkę żelbetowej części podziemnej.

Przyszłość warszawskiej Rotundy

Na miejscu starej Rotundy ma powstać nowa konstrukcja, nieco przypominająca bryłę poprzedniej, ale korzystająca z nowoczesnej technologii. Skończy się epoka wielkiego “słupa reklamowego, jak złośliwi określali Rotundę. Planowany budynek ma stać się nowym symbolem stolicy. Projekt zakłada, że Rotunda będzie obejmowała przestrzeń publiczną na pierwszym piętrze i plac miejski pod świetlnym sufitem wokół. Z kolei bank, który dotychczas miał tam swoją siedzibę, przeniesie się na parter i poziom -1.

Wyburzenia i rozbiórki budynków są specjalnością Grupy Tree. Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tym szczególnym projekcie i że przestrzeń warszawskiego centrum zmieni się, zyskując nową jakość i dodatkową świeżość. Mamy nadzieję, że planowana Rotunda stanie się nową wizytówką miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *